021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان هر انچه که باید درباره آن بدانید قسمت ۱

توسط دکترحسین کرمی ۱۷/بهم/۱۳۹۳ 22,042 بازدید

انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان 

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده و با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.
در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.
– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.
– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.
– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا ۲۰ دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

بخوانید  سریع ترین روش درمان زگیل تناسلی

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

چه عواملی باعث انزال زودرس می شوند؟

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

انزال زودرس اولیه: کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند
انزال زودرس ثانویه: در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه:

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:
۱- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره: امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

۲- افسردگی و اضطراب: افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

بخوانید  ایا مردان هم یائسه می‌شوند؟گفتگو با دکتر حسین کرمی فوق تخصص کلیه ومجاری ادراری چاپ شده در مجله سلامت 27 دیماه 93

۳- فواصل زیاد بین روابط جنسی: تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن ۱۸ سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد ۵۰ ساله ممکن است ۲-۱ بار در هفته و یا در سن بالای ۶۰ سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

۴- تحریک کم جنسی: فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.
۵- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر: وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

۶- بیماری های جسمی: هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

بخوانید  ناگفته هایی در مورد واکسن زگیل تناسلی

۷- مصرف داروها: داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد ادامه مبحث درمان را در قسمت بعدی کاملا توضیح خواهم داد.

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
مشکل نعوظ

با سلام خدمت دکتر گرامی،
ببخشید من چندسالی مشکلی نعوظ و انزال زودرس دارم که باعث افسردگی من شده 28 سال سن دارم
احساس میکنم نمیتونم در رابطه نعوظ کامل و نرمال ب مدت کافی داشته باشم، امیدوارم بتونید کمکی به درمانم بکنید سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
2
مستانه

دكتر من مشكل زود انزالي دارم؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
زود انزالی

من مشکل زود انزالی دارم خیلی زود ارضا میشم. از قرصهای فلوکستین و آسنترا هم استفاده کردم. اخرین دفعه هم که رفتم دکتر قرص داکسوپیل (داپوکستین) تجویز کرد بازم استفاده کردم مشکل حل شد. حالا واس درمان باید چیکار کنم؟؟ ممنون اگه جواب بدین مشاهده پاسخ دکتر
4
مربوط به مشکل زودانزالی و تنگی مجرای ادرار

سلام، مردی 45 ساله، 15 سال است ازدواج کرده ام، از ابتدا مشکل زودانزالی داشتم.
مطالب زیادی در اینترنت مرور کرده ام و به سه یا چهار متخصص در طول این سالها مراجعه کرده اما نتیجه قطعی نگرفته ام.
آزمایشات، مشکل باکتریایی در مجرا و دریچه داخلی (اسم ان خاطرم نیست) نشان نداده اند.
آزمایشات خون، به صورت مرتب، مشکلی را نشان نداده اند.
برخی درمانهای به صورت قرص، مثل ... جزو داروهای سه حلقه ای، که زمانی به دلیل اشتباه تشخیصی روانپزشک مدتی مصرف کرده و سپس بدلیل عوارض جانبی، لرزش کل بدن، احساس بیقراری و ... کنار گذاشته شد، اما در حل این مشکل بی تاثیر بود.
یکی از متخصصین اظهار داشت، میزان مخاط اطراف نوک آلت زیاد بوده و بدلیل وجود رشته های عصبی بیشتر، حساسیتش بسیار بالاتر ممکن است باشد ( در اصل حساسیت بسیار بالای همان ناحیه، موجب انزال زودهنگام می باشد)
درمان موقت فعلی در طی چند سال، استفاده از داروی ترکیبی با ترکیبات احتمالی لیدوکایین است که برای بیحسی موضعی از یک متخصص داخلی میگیرم، سایر مثل اسپری، کیفیت اینرا نداشته است.
و البته بی حسی، به دلیل نیاز به زمان و از بین بردن حس لامسه، اسباب نارضایتی دو طرف شده است.

نعوذ و سفتی آلت، خوب است
و تنها مشکل دیگر، احساس یه سوزش، مزمن، بسیار خفیف که سالها است، در مجرای ادراری حس میگردد به همراه کمی تنگی در زمان دفع ادرار

تصاویر، سونوگرافی از کلیه، مثانه و پروستات موجود است.

در صورت امکان راهنمایی بفرمایید آیا درمان قطعی برای این مشکل وجود دارد؟
لازم بذکر است، روشهای کنترل و تکرار مثل مستر و جانسون (!؟ اگر اسم درست خاطرم باشد) هیچگونه تاثیر مثبتی نشان نداده است.

با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
5
زود انزالی

سلام جناب دکتر . دچار انزال زودرس هستم . البته کلومیپرامین مصرف کردم ولی انچنان جوابی نگرفتم . لطفا راهنمایی بفرمایید مشاهده پاسخ دکتر
6
زود انزالی

تیام تیام:
سلام جناب دکتر بنده 38دارم، هنگام نزدیکی با همسرم بعد از چند دقیقه دخول و انجام دچار انزال می شوم خواست علت آن را بدانم و اگر راه درمان دارد سپاسگزار می شوم. بعضی ها می گویند که از سستی کمر است،
مشاهده پاسخ دکتر
7
ارضا نشدن همسرم موقع نزدیکی

با سلام
آقای دکتر من وقتی با همسرم نزدیکی میکنم فورا ارضا میشم و همسرم ارضا نمیشه
آگه بخواهم از اسپری یا لیدوکایین استفاده کنم دیگه نعوذ ندارم
همسرم ناراضیه
چیکار کنم ک مشکلم حل بشه
اسپری بزنم نعوذ ندارم
اسپری نزنم همسرم ارضا نمیشه
باید چیکار کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
بعلت خودارضایی زیاد در جوانی

سلام، بعلت استمنا زیاد در دوران جوانی و نوجوانی، دچار زود ارضایی شده و در نزدیکی با همسر دچار مشکل شده، مشاهده پاسخ دکتر
9
من یک جوان 36 ساله و مجرد هستم و مشکل من زودانزالی هستش و همین مشکل بهم اجازه نمیده که به ازدواج فکر کنم ، زودانزالی درمان قطعی داره؟ من باید چیکار کنم؟

من یک جوان 36 ساله و مجرد هستم و مشکل من زودانزالی هستش و همین مشکل بهم اجازه نمیده که به ازدواج فکر کنم ، زودانزالی درمان قطعی داره؟
من باید چیکار کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
سلام حود چهارسال است که دچار زود انزالی شده ام که دو سال اخیر بیشتر شده است

حدود چهار سال است دچار زود انزالی شده ام که دو سال اخیر افزایش یافته است. مدت زمانی کمتر از یک دقیقه .. قریب به اتفاق داروهای شیمیای را استفاده نمودم موثر نبوده است . لطفا راهنمائی کنید .ممنون مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 47 بعدی » همه