021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان هر انچه که باید درباره آن بدانید قسمت ۱

توسط دکترحسین کرمی ۱۷/بهم/۱۳۹۳ 23,632 بازدید

انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان 

انزال زودرس یکی از مشکلات عمده و مختل کننده روابط جنسی از سالیان پیش و شاید از بدو خلقت بشر گریبانگیر مردان بوده و با افزایش استرس های روزمره زندگی و گرفتاری های اجتماعی و مشغولیات روزمره زیاد و کمبود استراحت جسمی و عوامل دیگر امروزه به عنوان شایعترین اختلال جنسی است که زوجین به علت نارضایتی از روابط جنسی به مطب و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اصولاً یک ارتباط قوی بین خواب خوب، استراحت خوب، تغذیه خوب و ذهن آرام، تن سالم و روحیه بشاش و شاد و تمایل قوی به روابط جنسی وجود دارد. هر چه کیفیت زندگی فرد به علل روحی و جسمی مختل شود رابطه جنسی فرد را دچار اختلال خواهد کرد. با توجه به اینکه طبق آمار از هر سه مرد یک مرد مبتلا به انزال زودرس می باشد به شرح کامل تعریف و علل و درمان های آن می پردازم.

تعریف انزال زودرس

به هر انزالی که مایع منی بدون کنترل فرد و بلافاصله بعد از نعوظ و یا کمتر از یک دقیقه بعد از دخول انجام شود انزال زودرس می گویند. شدت انزال زودرس، فرد به فرد فرق می کند. بعضی از مردان جوان اظهار می دارند که انزال آنقدر سریع انجام می شود که قادر به دخول نیستند و گهگاهی زوجین را می بینیم که بعد از چند سال هنوز خانم باکره است.
در اغلب مردان انزال زودرس زیر یک دقیقه اتفاق می افتد که این امر باعث نارضایتی شریک جنسی شده و با مرور زمان به علت ناراحتی روحی باعث افت میل جنسی و در نهایت ممکن است باعث از هم گسستگی ارتباط زناشویی گردد.

به نمونه شکایت های این بیماران با ذکر جملات به عنوان مثال می پردازم:

– آقایی اظهار می دارد با کوچکترین تحریک جنسی انزال زودرس پیدا می کنم که این شدیدترین نوع بیماری است.
– آقایی اظهار می داردکه من در زمان معاشقه مشکلی ندارم ولی به محض اینکه عمل دخول انجام می شود در اولین رفت و برگشت ناخودآگاه انزال صورت می گیرد.
– آقایی اظهار می دارد که من فقط در یک موقعیت جنسی تحریک آمیز در یک position خاص بلافاصله دچار انزال می شوم.
– بیمار دیگری اظهار می دارد که من تا سه دقیقه هم می توانم خودم را کنترل کنم ولی خانمم در طول این مدت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسد. که در این موارد باید علت نارضایتی را در خانم ها جستجو کرد. بعضی از خانم ها دیر انزال هستند و به عنوان مثال ممکن است تا ۲۰ دقیقه مقاربت نیز به ارگاسم نرسند که باید علت زمینه ای سردمزاجی خانم ها را بررسی و درمان کرد که اغلب در زنان افسرده مشاهده می شود.

بخوانید  سوال های شایع در رابطه با زگیل تناسلی

همچنانکه در قسمت درمان اشاره خواهم کرد تعامل زن و مرد و همکاری نزدیک به یکدیگر و آشنایی به روح و روان فرد مقابل در یک مقاربت لذت بخش برای دو طرف بسیار مفید است. به عنوان مثال زوجینی را می بینیم که اظهار می کنند با یک معاشقه خوب قبل از دخول و ارضاء شدن هر دو طرف که زود و زیر یک دقیقه انجام می شود و با هم هماهنگ هستند و هیچ شکایتی از روابط جنسی خود ندارند.

چه عواملی باعث انزال زودرس می شوند؟

انزال زودرس به دو نوع تقسیم می شود:اولیه و ثانویه

انزال زودرس اولیه: کسانی هستند که از شروع موقع فعالیت های جنسی مبتلا به انزال زودرس هستند
انزال زودرس ثانویه: در این نوع فرد یک حالت نرمال فعالیت جنسی دارد ولی بعداً مبتلا به انزال زودرس می شود.

علل انزال زودرس اولیه:

این نوع انزال زودرس بیشتر در تیپ شخصیتی A که افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد مثل صحنه های دیگر زندگی زود تحریک می شوند و قادر به کنترل مایع منی خود حین مقاربت نیستند که در قسمت درمان به چگونگی درمان اشاره خواهم کرد.

نوع ثانویه انزال زودرس علت های مختلف محیط بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:
۱- استرس های حاد و مزمن زندگی روزمره: امروزه زودانزالی را بیشتر در افرادی می بینیم که دوز استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست که به علت مشغله های کاری زیاد و استرس ناشی از آنها است.

۲- افسردگی و اضطراب: افسرده گی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که اختلال در فعالیت جنسی ایجاد می کنند که عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال در شدت نعوظ و انزال زودرس. اصولاً یک ارتباط قوی و مستقیم بین حالت های روحی فرد و تمایل به سکس وجود دارد. هر چه آرامتر، بانشاط تر، کم استرس تر میل و توان وانزال دیرتر و برعکس استرس، اضطراب و افسردگی از عوامل تخریب کننده فعالیت جنسی هستند.

بخوانید  زگیل تناسلی و جواب سوالات شایع شما

۳- فواصل زیاد بین روابط جنسی: تعداد روابط جنسی با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اصولا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن ۱۸ سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد ۵۰ ساله ممکن است ۲-۱ بار در هفته و یا در سن بالای ۶۰ سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

۴- تحریک کم جنسی: فعالیت جسمی خوب نیازمند یک مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از انزال زودرس رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهتر می شود.
۵- مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر: وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ خوب در انزال زودرس در مرد و انزال دیررس در زن. برخلاف مرد که مبتلا به انزال زودرس می شود خانم ها به علت حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

۶- بیماری های جسمی: هر گونه بیماری آزاردهنده جسمی می تواند باعث انزال زودرس در مرد شود. به عنوان مثال اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که توسط مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

بخوانید  ایا مردان هم یائسه می‌شوند؟گفتگو با دکتر حسین کرمی فوق تخصص کلیه ومجاری ادراری چاپ شده در مجله سلامت 27 دیماه 93

۷- مصرف داروها: داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر قرار دهند.

راه های درمان انزال زودرس کاملاً شناخته شده است و لذا حذف سیگار والکل و مواد مخدر از تخریب فعالیت های جنسی شما جلوگیری خواهد کرد ادامه مبحث درمان را در قسمت بعدی کاملا توضیح خواهم داد.

انزال زودرس شایعترین مشکل جنسی مردان هر انچه که باید درباره آن بدانید قسمت ۱
۵ (۱۰۰%) ۱ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
چه دارویی میتونم مصرف کنم ؟

برایه درمان باید چیکار کنم دارو مصرف کنم ؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
واریکوسل

دکتر جان بر اثر استرس و بعضی وقتا بدون دلیل بیشتر تو ماشین در مسافت یکی دو ساعته حالت انزال بهم دست میده بدون بزرگ شدن آلت،آیا مشکل جدیی دارم؟راه درمانی داره؟با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
3
درد مدام و حساسیت همیشگی

سلام
من متاسفانه در دوران نوجوانی خودارضایی داشتم. یک بار در طی یک افراط، پس از ارگاسم، بی وقفه و بلافاصله اقدام مالش آلت توسط دست رو ادامه دادم که این کار باعث آسیب به پوست آلتم شد به نحوی که ذرات ریز خون لای شیا پوست سر آلت دیده شد. از اون به بعد با این که سال هاست این کار رو ترک کردم، اما درد سوختگی مانند مدام در آلتم هست که شبیه سوزش و سوختگی و حساسیت در پوست بدنه ی آلت هست که شدت و ضعف داره اما همیشگیه. گاهی برخورد با لباس زیر نیز احساس درد ایجاد می کنه. همچنین بسیار حساس و تحریک پذیر شده به طوری که اگه تو فکر مسایل جنسی و در حالت تحریک فکری نباشم درد هست و وقتی فکر مسایل جنسی هم باشه علاوه بر درد با یه تماس کوچک( مثلا دو سه بار لمس یک انگشت) انزال رخ می ده. این مشکل باعث احتلام های بیش از حد در این مدت هم شده که باعث شده بدنم خیلی ضعیف شه.
این درد، این حساسیت، که باعث خروج انزال از کنترل شده، رفع شدنی هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
4
خودارضایی و تغییر شکل آلت تناسلی

سلام من پارسال خودارضایی کردم .3 یا 4ماهه ترک کردم . آلتم حالت انحنا پیدا کرده و خیلی بدشکل شده . پزشک ارولوژی به من گفتن که فقط با جراحی برطرف میشه . شب ها توخواب ارضا میشم . اگه میشه دارویی برای شل کننده عضلات یا برای اینکه کمتر تحریک بشم دارویی معرفی کنید . خود به خود آلتم خوب میشه؟
چند ماه زمان میبره؟
برای کم کردن تحریک چکار کنم و چه داروهایی مصرف کنم؟
شب تو خواب ارضا میشم باید چکار کنم؟ آب سرد زیاد میریزم روی آلتم ولی فایده ای نداره
به نظر شما انحناو تغییر شکل آلت باید چکار کنم که خوب بشه؟ علتش لخته شدن خون هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
زودانزالی

قبل از انجام سکس میل جنسی دارم و آلت بزرگ میشود و در هنگام معاشقه با همسر آلت خودبخود کوچک میشود و با حرکت رفت و برگشت دست دوباره آلت را بزرگ میکنم ولی به سفتی و بزرگی اولش نیست سپس در هنگام نزدیکی فورا بعد از چند رفت و برگشت آلت در واژن دچار انزال میشوم که بسیار برام ناگوار است‌‌.چیکار باید بکنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
ناتوانی در برقراری رابطه با همسر

با سلام و احترام
آقای دکتر بنده حدود نوزده ماه است که ازدواج کرده ام و در این مدت متاسفانه به علت زود انزالی شدید نتوانستم با همسرم نزدیکی داشته باشم.به پزشک مراجعه کردم که برایم داپلر رنگی و آزمایش من نوشت.داپلر را که انجام دادم سونوگرافیست گفت که واریکوسل داری و بین واریکوسل و زودانزالی هم ظاهرا رابطه اینیست.چه کنم؟ زودانزالی را چطور درمان کنم؟ برای واریکوسل چه تدبیری بیاندیشم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید
مشاهده پاسخ دکتر
7
زود انزالي

همسر من زود انزالي داره هربار كه نزديكي ميكنيم بعد از دخول ١ دقيقه يا كمتر ارضا ميشه اما من نه و اين موضوع به شدت منو اذيت ميكنه جوري كه ار سكس زده شدم و ديگه ميلي ندارم آيا درماني هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
زود انزالی

سلام من حدودا بعد از سه دقیقه ارضا میشم ومشکل زود انزالی دارم میخواستم ببینم چکار باید انجام دهم مشاهده پاسخ دکتر
9
حساسیت سر آلت تناسلی

به علت خودارضایی گذشته پوست سر آلت تناسلی من نازک شده و مقداری مجرای آن گشاد شده. الان کمی درد خفیف زمان برخورد آن با لباس زیر احساس میشه. و اینکه این درد مثل احساس لذت هم هست که تصور خودم اینه که ناحیه ی حساس آلت تناسلی من دچار حساسیت زیاد شده. آیا گشاد شدن سوراخ نوک آلت من به علت تحلیل پوست آن خطرناکه و نیاز به درمان داره یا خیر؟ و اکر بله چه درمانی برای آن هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
بإسلام من پسري٢٠ساله هستم كه حدود6سالي هس خودارضايي ميكردم ولي ديگه اين كار را انجام نميدم ولي دچارزودانزال شدم وخيلي رنج ميبرم مي بايست سوْال أولم اينه :چكاركنم اقاي دكتر خسته شدم واقعا؟شنيدم قرص واسپري تأخيري هست ولي عوارض دارن ونميخوام جلو همسرم ضايع

بإسلام
من پسري٢٠ساله هستم كه حدود6سالي هس خودارضايي
ميكردم ولي ديگه اين كار را انجام نميدم ولي دچارزودانزال شدم وخيلي رنج ميبرم مي بايست سوْال أولم اينه :چكاركنم اقاي دكتر خسته شدم واقعا؟شنيدم قرص واسپري تأخيري هست ولي عوارض دارن ونميخوام جلو همسرم ضايع بِشم چن مدتي هس عقدكردم باهمسرم كه نزديكي ميكنم بعداز ٣٠ثانيه إنزال ميشم كلا هيچ رضايت مندي از رابط مون نداريم !
سوْال دومم:من يكباركه ديدم چاره نيس باهمسرم نزديكي كردم بعداز٣٠ثانيه كه إنزال شدم ادامه دادم و بعداز١٠دقيقه دوباره إنزال شدم أيا اين كار خطرناك نيس؟؟ولي خَيلي بدنم ضعف ميكرد وميلرزيد!
سوْال اخرم:من خَيلي ميل دارم ب همسرم ولي خَيلي بدنم كم مياره واز خودارضايي فكر ميكنم ضعيف شده أياپيشنهادي داريد چ كاري انجام بدهم؟
ممنونم ازتون اقاي دكتر
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 50 بعدی » همه