021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

چگونه آزمایش ادرار دهیم؟

توسط دکترحسین کرمی ۱۰/آبا/۱۳۹۳ 42,541 بازدید

امروزه یکی از آزمایشاتی که به صورت شایع در مراجعه به پزشک معالجتان درخواست می شود آزمایش ادرار می باشد. در اینجا با توجه به اهمیت و دقت آزمایش و صحیح بودن نتیجه و درمان مناسب بر اساس آن مطالبی را در مورد کیفیت انجام آزمایش توضیح می دهیم.
آزمایش ادرار بر اساس بیماری شما و درخواست پزشکتان می تواند اطلاعات بسیار مهمی را به پزشک معالجتان بدهد.

چه مواقعی باید آزمایش ادرار داد؟

تشخیص با نظر پزشک مربوطه می باشد. به طور کلی آزمایش ادرار جهت تشخیص عفونت ادرار، خون در ادرار، وجود سلولهای سرطانی و التهابی در ادرار، دفع پروتئین از ادرار، دفع املاح بدن از قبیل کلسیم و پتاسیم، از نظر دفع کریستال یا اجزاء مواد تشکیل دهنده سنگ های موجود در سیستم ادراری و وجود قارچ در ادرار می باشد.

ادرار طبیعی باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

۱- رنگ آن بسته به مقدار مصرف مایعات و نوع رژیم غذایی فرق می کند. در حالت طبیعی رنگ ادرار از زرد کم رنگ تا زرد غلیظ متغیر است. رنگ ادرار در عفونت های ادرار پررنگ و بد بو می باشد.
۲- در دفع خون بسته به شدت آن خون آلود و یا طبیعی می تواند باشد.
ادرار در حالت طبیعی کاملاً باید شفاف باشد. کدر بودن آن، دفع لخته، دفع هر گونه سنگ و یا اجسام قابل وضوح غیر طبیعی هستند.
۳- PH: ادرار در حالت طبیعی با توجه به ترکیبات آن اسیدی و اندازه شدت اسیدی بودن آن از نظر علمی حدود ۶ می باشد. قلیائی شدن ادرار که اغلب در عفونت های ادراری و یا اسیدی بودن بیش از حد آن در تشکیل سنگ ها و اسیداوریکی و سیستئینی اتفاق می افتد کاملاً غیر طبیعی است.
۴- وجود خون: ادرار در حالت طبیعی نباید بیش از ۱-۲ سلول خونی داشته باشد. اگر در آزمایش ادرار شما گزارش سلول های خونی بیش از ۳ تا باشد باید از نظر سنگ، عفونت و سرطان حتماً بررسی شود. گهگاهی وجود خون در ادرار به صورت روشن و لخته است که باید از نظر سرطان مثانه، عفونت های ادرای حاد و ویروسی و غیرنیازمند، بررسی ضروری می باشد.
۵- پروتئین: دفع پروتئین به مقدار معین و مخصوصاً بعد از ورزش و یا بیماری تب دار طبیعی است ولی یادتان باشد اگر دفع پروتئین از حد متعارف بالا باشد نشان دهنده آسیب جدی به کلیه ها می باشد که اغلب به علت صدمه به سلول های تصفیه کننده کلیه یا گلومرولها و یا اختلال در جذب مجدد پروتئین در لوله های تصفیه کننده کلیه ها اتفاق می افتد و نیازمند بررسی دقیق می باشد.
در مواقع دفع پروتئین از ادرار جهت تشخیص دقیق مقدار دفع پروتئین دفع شده بهتر است ادرار ۲۴ ساعت خود ررا در ظرفی که آزمایشگاه به شما می دهد جمع کرده و به آزمایشگاه تحویل دهید که آزمایش دقیق از نظر دفع پروتئین در ادرار ۲۴ ساعته بررسی شود که بسیار دقیق و کمک کننده به پزشک شما در درمانتان خواهد بود.
۶- دفع بیلیروبین و اروبیلینوژن: به هر علتی انسداد در مجاری صفراوی به علت سنگ، سرطان های مجاری صفراوی و یا التهاب مجاری صفراوی ایجاد و باعث بسته شدن مسیر گردد باعث افزایش آنها در ادرار می گردد.
۷- وجود باکتری به مقدار زیاد به همراه آزمایش نیتریت مثبت که غیر طبیعی بوده و نشان دهنده ابتلا شما عفونت ادراری می باشد.
۸- وجود قند در ادرار : در حالت طبیعی نباید قند در ادرار گزارش شود. اگر در حالت طبیعی قند در ادرار شما گزارش شود نشان دهنده بالا بودن قند خونتان می باشد که اغلب زمانی که قند خون بالای ۱۸۰ برسد این امر اتفاق می افتد.
۹- وجود کریستال: کریستال ها همان اجزای ریز تشکیل دهنده سنگ کلیه و مجاری می باشد. در صورت مشاهده کریستال های زیاد در ادرار دو مسئله برای شما مهم می باشد.
– شما در معرض سنگ سیستم ادراری هستید که باید مایعات زیاد و نمک کم بخورید.
– نوع کریستال دفع شده بیانگر نوع سنگ کلیه ومجاری ادرارتان خواهد بود.

بخوانید  درباره اروفلومتری یا سنجش سرعت پرش ادرار چه می دانید؟

چگونه آزمایش ادرار درست بدهیم؟

۱- بهتر است نمونه ادرار اولین ادرار صبحگاهی باشد.
۲- قبل از دادن نمونه، سر آلت ناحیه تناسلی را بشویید.
۳- سعی کنید نمونه را از وسط ادرارتان بدهید. نمونه اول و آخر بهتر است داده نشود.
۴- ۵۰ سی سی یا نصف لیوان ادرار جهت آزمایش کافی است.
۵- در مورد خانم ها بهتر است شستشو از جلو به عقب انجام شود تا باعث آلودگی محل نشود.
۶- از لمس نمونه ادرار با دست جداً اجتناب نمائید که باعث آلودگی و جواب غلط می شود.
۷- اگر در منزل نمونه را گرفته اید سریعاً و در کمتر از نیم ساعت آن را به آزمایشگاه مربوطه برسانید. اگر نمی توانید بلافاصله در یخچال قرار بدهید.
اگر آزمایش ادرار ۲۴ ساعته است سعی کنید:
۱- ۲۴ ساعت فقط در داخل ظرف مربوطه ادرار نمائید.
۲- تا فاصله بعدی ظرف را در یخچال نگه دارید.
در مورد آزمایشات نوزادان:
بهترین و دقیق ترین آزمایش برداشتن نمونه از مثانه از طریق پوست بالای مثانه می باشد.

آزمایش سیتولوژی ادراری چیست؟

آزمایش سیتولوژی ادرار: برای بررسی وجود سلول های سرطانی دفع شده از طریق ادرار می باشد. برای انجام آن باید قبل از آزمایش از مواد تزریق که برای انجام CT اسکن یا عکس رنگی IVP انجام می شود، اجتناب نمایید و آزمایش سیتولوژی را قبل از عکس برداری انجام دهید.

آیا آزمایش کشت از مجرا با آزمایش ادرار فرق دارد؟

بله دقیقاً، زمانی پزشک درخواست آزمایش کشت از ترشحات مجرا را می دهد که شک به عفونت های مجرا که اغلب از طریق تماس های جنسی مثل سوزاک، سیفلیس، کلامیدیا و غیره را دارد. در اینجا منظور کشت و آزمایش فقط ترشحات مجرا می باشد که اغلب زرد غلیظ و در اول صبح و با فشار دادن مجرا بیرون می آیند خود را مشخص می کند.
برای انجام این آزمایش باید:
۱- صبح اول وقت و قبل از ادرار کردن به آزمایشگاه مراجعه کنید.
۲- در آزمایشگاه با فشار دادن نوک آلت تناسلی از نمونه ترشحات چرکی جهت آزمایش برداشته خواهد شد.

بخوانید  سرطان مثانه درمان و پیشگیری

امتیاز شما :


دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
عفونت

Asghar Akbari:
با عرض سلام و. درود خدمت جناب دکتر ،

من امید هستم ۲۷ ساله هفتاد و پنج کیلو وزن دارم یک صد و هفتاد و دو قد دارم حدود چندید سال هست که هنگام ادرار کردن سوزش وحشتناک دارم گاهی اوقات خون و اب منی در ادرارم می بینم چندین دفعه پیش دکتران مختلف رفتم اما متاسفانه هر کدام با ازمایشات مختلفی که از من گرفتند بیماری های مختلفی را برای من تشخیص می دادند یکی عفونت مجرای ادرار می گفت دیگری عفونت مثانه و دیگری عفونت کلیه و گلو و داروهای مختلفی را خوردم که به صورت موقتی خوب میشدم اما به محض اینکه دارو تمام میشد دوباره مشکلم ایجاد میشد اخرین باری که پیش یک دکتر متخصص در کشورم رفتم عفونت کلیه تشخیص داد که کمی بهتر شدم و خون در ادرارم مشاهده نمی کنم اما فعلا سوزش دارم هنگام ادرار و اب منی می بینم در ادرارم و قابل ذکر است که هنگام ادرار مشکلی ندارم به جز همین چیزایی را که خدمت شما عرض کردم مثلا مشکل بندش ادرار ندارم من مجرد هستم و طول الت تناسلی ام در حالت تعوذ ده سانتی متر هست که کمی نگران هم هستم لطفا به من کمک کنید من اهل افغانستان هستم اما ایران متولد شدم فعلا در کشورم هستم تشکر.

منتظر جواب محبت امیز شما هستم.
مشاهده پاسخ دکتر
2
لزوم جراحی برای مشکل افتادگی مثانه

با سلام و احترام . بیمار خانم 60 ساله با مشکل افتادگی مثانه بدون علایم تکرر ادرار و بی اختیلری ادرار می باشد.آیا از نظر شما نیاز به جراحی می باشد ؟ یا از طریق لیزر و انجام ورزشهای خاص درمان امکانپذیر است؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
تکرر ادار

سلام اقای دکتر
سن 36 ساله ور روز بین 12 تا 18 بار ادار میروم
از داروهای سولفیناسین سوکینات 5 و فلوکسین 20 یه دوره استفاده کردم .و بعد سولفیناسین 10 و فلوکسین20.و بعد دتروسیتول 4m و فلوکسین استفاده کردم که تعصیر زیادی نداشته.هر دو ره 60 روزه استفاده کردم از داروها .
سیستوسکوپی انجام دادم که مجاری ادراری باز بوده ولی مثانه جمع شده بوده و کوچک شده که کمی مثانه را باز کرده و نمونه کیری کرده.و برای سل مثانه بردن که سل مثانه نداشتم ...چه کنم
مشاهده پاسخ دکتر
4
سلام آقای دکتر.خسته نباشید.ببخشید آقای دکتر خواهرم که دچار تکرر ادرار هست دیروز(شنبه) همراه پدر و مادرم خدمتتون رسیدن مطب. نوار مثانه هم گرفتن و به شما نشون دادن.اگه یادتون باشه فرموده بودید درنوار مثانه همه چیز طبیعی است و هیچ مشکلی نداره و سالم بودن نو

سلام آقای دکتر.خسته نباشید.ببخشید آقای دکتر خواهرم که دچار تکرر ادرار هست دیروز(شنبه) همراه پدر و مادرم خدمتتون رسیدن مطب. نوار مثانه هم گرفتن و به شما نشون دادن.اگه یادتون باشه فرموده بودید درنوار مثانه همه چیز طبیعی است و هیچ مشکلی نداره و سالم بودن نوار مثانه به منزله قسم حضرت عباسه. و دیگه به هیچ دکتری مراجعه نکنید و فقط قرص DETRUSITOLتجویز کردید. حالا فقط آقای برای محض اطمینان میپرسم. پس دیگه گزینه تنگی مجرای ادراری هم کامل لغو و رد هست دیگه درسته؟چون فرموده بودید دیگه هیچ پیگیری نکنید.سپاس فراوان از زنجان. مشاهده پاسخ دکتر
5
درد خفیف کلیه و مثانه

سلام اقای دکتر
من مدتی قبل ب خاطر سوزش ادراری رفتم دکتر که بعد ازازمایش و سونوگرافی، وجود خون تو ادرار و عفونت مثانه وهم چنین سنگ 4 میلی مشاهده شد..الان بعد از مصرف داروها، سوزش ادرار تغییری نکرده ولی دردهای خفیف و گاه و بیگاه اطراف کلیه به پایین و مثانه هم دارم ..شکمم بزرگ شده ،علت چی میتونه باشه..ممنون
29سال متاهل...
مشاهده پاسخ دکتر
6
تکرر ادرار

من یک خانم 31 ساله هستم که دو فرزند با وزن بالای 4 کیلو با زایمان طبیعی به دنیا آوردم.پس از تولد فرزند دومم که اکنون 8ماهه است افتادگی مثانه پیدا کردم.البته اوایل احساس اضافه بودن چیزی را داشتم اما الان ندارم.الان حدودا دوماهه تکرر ادرار گرفتم.یعنی فقط بعد دستشویی رفتن دوباره احساس دستشویی دارم اگر تحمل کنم و نروم بعد یکی دوساعت خوب میشوم.شبها اینطور نیستم.پیگیری کردم آزمایش ادرار و کشت و سونو...همه چیز خوب بود.
یک سری آنتی بیوتیک برای عفونت مثانه و رحم استفاده کردم و بهتر شدم ولی باز همانطور میشوم.
آیا این از افتادگی مثانه است یا علت دیگری دارد؟
چه چیزی پیشنهاد میکنید؟
بسیار ممنون
اجرتان با خانم زهرا(س)
مشاهده پاسخ دکتر
7
پری مثانه

عرض سلام مجدد

جناب دکتر من پیش از این سوالی مطرح کرده بودم که شما توصیه به تست اورودینامیک کردین. بنظر شما این تست رو در شرایط عادی انجام بدم یا در زمان تخمک گذاری (که با احساس فشار و پر بودن مثانه ولی با حجم کم ادرار مواجه هستم) انجام بدم.
سپاس فراوان از راهنماییتون
مشاهده پاسخ دکتر
8
تخلیه مثانه

با سلام خانمی 29 ساله هستم و بچه ندارم چند سالی بود که برای تخلیه کامل ادرار از فشار آب کمک میگرفتم تا اینکه چند ماه پیش رفتم دکتر و سیستوسکوپی و نوار مثانه انجام دادم چون احساس مور مور شدن در مثانه داشتم و فشار واسه انجام ادرار خیلی کم داشتم . توو سونوگرافی 150 سی سی ادرار باقی موند . البته از فشار آب برای تخلیه ادرار در سونوگرافی استفاده نکردم . تنگی مختصر مثانه داشتم که دکتر گفتن الان برطرف شد و ترابکولاسیون متوسط بود و دیلاتاسیون از 20 تا 32 بود . اول باکلوفن و myocholine- Glenwood میخوردم که الان باکلوفن رو قطع کردن و اون یکی قرص رو روزی سه تا میخوردم تا عید که خودم روزی 2 تا بتانیکول میخورم چون صبح ها بیدار نمیشوم . با شروع قرص روزی 10-12 بار یا بیشتر احساس ادرار میکردم و به دستشویی میرفتم و شب ها حتما دو بار بیدار میشدم . به من گفتن مثانه ات داره فلج میشه و اگه خوب نشی باید سوند وصل کنی به خودت . الان احساس میکنم با دو تا قرص بهترم . باید به مصرف قرص ادامه بدم یا کمش کنم ؟ الان هم از فشار آب برای تخلیه استفاده میکنم . خواهش میکنم به من کمک کنید . مشاهده پاسخ دکتر
9
سنگ مثانه

علت آب آوردن شکم با وجود سنگ بزرگ در مثانه چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
تکرر ادرار و لکه خون بعد از اتمام ادرار

روز بخیر.
من خارج از کشور زندگی می کنم و دسترسی به مطب شما ندارم. چند روز هست که تکرر ادرار گرفتم.. و مقدار کمی ادرار می کنم. در ادرار خون نمیبینم (یا شاید اینقدر کم هست که با چشم دیده نمیشه) اما به محض اینکه بلند میشم احساس می کنم چند قطره خارج میشه و وقتی با دستمال خشک میکنم لکه خون خیلی رقیق مشاهده کردم. البته همزمان مقداری خونریزی از واژن هم دارم به دلیل قرص ضذ بارداری جدیدی که در حال مصرفش هستم. اما این لکه خونی که دیده میشه و حسش میکنم از مثانه هست نه از واژن. میخواستم بدونم شما میتونید کمکم کنید؟ خیلی نگران هستم. چند روز گذشته هم قرص سیپروفلوکساسین 250 مصرف کردم. خوب شدم سریع اما دوباره برگشت مشکلم.
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 95 بعدی » همه