021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

چگونه آزمایش ادرار دهیم؟

توسط دکترحسین کرمی ۱۰/آبا/۱۳۹۳ 48,724 بازدید

امروزه یکی از آزمایشاتی که به صورت شایع در مراجعه به پزشک معالجتان درخواست می شود آزمایش ادرار می باشد. در اینجا با توجه به اهمیت و دقت آزمایش و صحیح بودن نتیجه و درمان مناسب بر اساس آن مطالبی را در مورد کیفیت انجام آزمایش توضیح می دهیم.
آزمایش ادرار بر اساس بیماری شما و درخواست پزشکتان می تواند اطلاعات بسیار مهمی را به پزشک معالجتان بدهد.

چه مواقعی باید آزمایش ادرار داد؟

تشخیص با نظر پزشک مربوطه می باشد. به طور کلی آزمایش ادرار جهت تشخیص عفونت ادرار، خون در ادرار، وجود سلولهای سرطانی و التهابی در ادرار، دفع پروتئین از ادرار، دفع املاح بدن از قبیل کلسیم و پتاسیم، از نظر دفع کریستال یا اجزاء مواد تشکیل دهنده سنگ های موجود در سیستم ادراری و وجود قارچ در ادرار می باشد.

ادرار طبیعی باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

۱- رنگ آن بسته به مقدار مصرف مایعات و نوع رژیم غذایی فرق می کند. در حالت طبیعی رنگ ادرار از زرد کم رنگ تا زرد غلیظ متغیر است. رنگ ادرار در عفونت های ادرار پررنگ و بد بو می باشد.
۲- در دفع خون بسته به شدت آن خون آلود و یا طبیعی می تواند باشد.
ادرار در حالت طبیعی کاملاً باید شفاف باشد. کدر بودن آن، دفع لخته، دفع هر گونه سنگ و یا اجسام قابل وضوح غیر طبیعی هستند.
۳- PH: ادرار در حالت طبیعی با توجه به ترکیبات آن اسیدی و اندازه شدت اسیدی بودن آن از نظر علمی حدود ۶ می باشد. قلیائی شدن ادرار که اغلب در عفونت های ادراری و یا اسیدی بودن بیش از حد آن در تشکیل سنگ ها و اسیداوریکی و سیستئینی اتفاق می افتد کاملاً غیر طبیعی است.
۴- وجود خون: ادرار در حالت طبیعی نباید بیش از ۱-۲ سلول خونی داشته باشد. اگر در آزمایش ادرار شما گزارش سلول های خونی بیش از ۳ تا باشد باید از نظر سنگ، عفونت و سرطان حتماً بررسی شود. گهگاهی وجود خون در ادرار به صورت روشن و لخته است که باید از نظر سرطان مثانه، عفونت های ادرای حاد و ویروسی و غیرنیازمند، بررسی ضروری می باشد.
۵- پروتئین: دفع پروتئین به مقدار معین و مخصوصاً بعد از ورزش و یا بیماری تب دار طبیعی است ولی یادتان باشد اگر دفع پروتئین از حد متعارف بالا باشد نشان دهنده آسیب جدی به کلیه ها می باشد که اغلب به علت صدمه به سلول های تصفیه کننده کلیه یا گلومرولها و یا اختلال در جذب مجدد پروتئین در لوله های تصفیه کننده کلیه ها اتفاق می افتد و نیازمند بررسی دقیق می باشد.
در مواقع دفع پروتئین از ادرار جهت تشخیص دقیق مقدار دفع پروتئین دفع شده بهتر است ادرار ۲۴ ساعت خود ررا در ظرفی که آزمایشگاه به شما می دهد جمع کرده و به آزمایشگاه تحویل دهید که آزمایش دقیق از نظر دفع پروتئین در ادرار ۲۴ ساعته بررسی شود که بسیار دقیق و کمک کننده به پزشک شما در درمانتان خواهد بود.
۶- دفع بیلیروبین و اروبیلینوژن: به هر علتی انسداد در مجاری صفراوی به علت سنگ، سرطان های مجاری صفراوی و یا التهاب مجاری صفراوی ایجاد و باعث بسته شدن مسیر گردد باعث افزایش آنها در ادرار می گردد.
۷- وجود باکتری به مقدار زیاد به همراه آزمایش نیتریت مثبت که غیر طبیعی بوده و نشان دهنده ابتلا شما عفونت ادراری می باشد.
۸- وجود قند در ادرار : در حالت طبیعی نباید قند در ادرار گزارش شود. اگر در حالت طبیعی قند در ادرار شما گزارش شود نشان دهنده بالا بودن قند خونتان می باشد که اغلب زمانی که قند خون بالای ۱۸۰ برسد این امر اتفاق می افتد.
۹- وجود کریستال: کریستال ها همان اجزای ریز تشکیل دهنده سنگ کلیه و مجاری می باشد. در صورت مشاهده کریستال های زیاد در ادرار دو مسئله برای شما مهم می باشد.
– شما در معرض سنگ سیستم ادراری هستید که باید مایعات زیاد و نمک کم بخورید.
– نوع کریستال دفع شده بیانگر نوع سنگ کلیه ومجاری ادرارتان خواهد بود.

بخوانید  سرطان مثانه درمان و پیشگیری

چگونه آزمایش ادرار درست بدهیم؟

۱- بهتر است نمونه ادرار اولین ادرار صبحگاهی باشد.
۲- قبل از دادن نمونه، سر آلت ناحیه تناسلی را بشویید.
۳- سعی کنید نمونه را از وسط ادرارتان بدهید. نمونه اول و آخر بهتر است داده نشود.
۴- ۵۰ سی سی یا نصف لیوان ادرار جهت آزمایش کافی است.
۵- در مورد خانم ها بهتر است شستشو از جلو به عقب انجام شود تا باعث آلودگی محل نشود.
۶- از لمس نمونه ادرار با دست جداً اجتناب نمائید که باعث آلودگی و جواب غلط می شود.
۷- اگر در منزل نمونه را گرفته اید سریعاً و در کمتر از نیم ساعت آن را به آزمایشگاه مربوطه برسانید. اگر نمی توانید بلافاصله در یخچال قرار بدهید.
اگر آزمایش ادرار ۲۴ ساعته است سعی کنید:
۱- ۲۴ ساعت فقط در داخل ظرف مربوطه ادرار نمائید.
۲- تا فاصله بعدی ظرف را در یخچال نگه دارید.
در مورد آزمایشات نوزادان:
بهترین و دقیق ترین آزمایش برداشتن نمونه از مثانه از طریق پوست بالای مثانه می باشد.

آزمایش سیتولوژی ادراری چیست؟

آزمایش سیتولوژی ادرار: برای بررسی وجود سلول های سرطانی دفع شده از طریق ادرار می باشد. برای انجام آن باید قبل از آزمایش از مواد تزریق که برای انجام CT اسکن یا عکس رنگی IVP انجام می شود، اجتناب نمایید و آزمایش سیتولوژی را قبل از عکس برداری انجام دهید.

آیا آزمایش کشت از مجرا با آزمایش ادرار فرق دارد؟

بله دقیقاً، زمانی پزشک درخواست آزمایش کشت از ترشحات مجرا را می دهد که شک به عفونت های مجرا که اغلب از طریق تماس های جنسی مثل سوزاک، سیفلیس، کلامیدیا و غیره را دارد. در اینجا منظور کشت و آزمایش فقط ترشحات مجرا می باشد که اغلب زرد غلیظ و در اول صبح و با فشار دادن مجرا بیرون می آیند خود را مشخص می کند.
برای انجام این آزمایش باید:
۱- صبح اول وقت و قبل از ادرار کردن به آزمایشگاه مراجعه کنید.
۲- در آزمایشگاه با فشار دادن نوک آلت تناسلی از نمونه ترشحات چرکی جهت آزمایش برداشته خواهد شد.

بخوانید  دخانیات و سیگار شایعترین علت سرطان مثانه
چگونه آزمایش ادرار دهیم؟
۳ (۶۰%) ۱ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
عفونت مثانه

با عرض سلام خدمت آقای دکتر
بنده چند وقتی هم سوزش ادرار دارم هم اگه ادرار خودمو زیادنگه دارم در ناحیه کلیه و بیضه احساس درد میکنم
ولی مشکل اصلی که من میخام از شما بپرسم قبلا اگه با خانمم نزدیکی میکردم موقع خارج شدن منی در ناحیه کشاله رانم احساس درد به مدت یک ربع تا بیست دقیقه رو داشتم ولی الان مدتیه این درد بصورت خود بخود وشدیدتر به مدت هفت هشت ساعت و هر روز و گاهی اوقات یک روز در میان به سراغم میاد
با تشکر از شما ممنون میشم راهنماییم کنید که چیکار کنم
اگر لازم است آدرس مطب رو بفرمایید تا مزاحمتون بشم برای درمان
مشاهده پاسخ دکتر
2
ضخامت جداره مثانه

با سلام خدمت جناب آقای دکتر
در جواب سونوگرافی کلیه و مجاری بنده به ضخامت جداره مثانه اشاره شده است لطفا بفرمایید این مسئله چقدر اهمیت دارد و بنده باید برای بهبود چه کار کنم؟
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
3
نعوظ آلت روی شکم

دکتر,من التم صاف میاد رو شکمم و وقتی تو رابطه جنسی میام به طرف پایین بدمش خیلی سختمه مشکل من چیه در سن 17 سالگی؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
ادرار خونی

سلام
از هفته گذشته شاهد خون در ادرار بودم ازمایش و سونوگرافی فقط خون رو نشون داد ولی سونو گرافی نه سنگ داشتم نه مشکل مثانه تا امروز که مجددا ادرار خونی کمی داشتم
چکار میتونم بکنم برای برطرف شدن موضوع
ضمن اینکه من سه سال پیش عمل فتخ و واریکسل توسط شما انجام دادم
متشکرم
مشاهده پاسخ دکتر
5
مثانه

سلام اقا دکتر من 14 سال بیمار تکر ادرا دارم نوار مستانه دادم گفت عصب مستانه فلج شده مخواست ببینم راه نیست من از بیمار خلاص بشم خیل زیاد دستشوی میرم دکتر عصاب رفت هیچ کار نتوانست بکنم بخواب دار دیوان مکن مشاهده پاسخ دکتر
6
درد در ناحيه زيرشكم و بعضي اوقات در پهلوها

سلام خسته نباشيد
من در زير شكم احساس درد خفيفي دارم مانند كشيدگي عضلات
سونوگرافي انجام دادم دكتر سونوگرافي به من گفت مثانه كامل تخليه نميشه و پروستات مقداري بزرگ هست ولي دكتر معالج براي من دارويي تجويز نكرد و گفتند چند هفته ديگه اسكن انجام دهم
ميخواستم بپرسم با توجه به سونوگرافي كه انجام دادم ايا مشكلي دارم ؟
در صورت مثبت بودن
بايد چه دارويي مصرف كنم ؟
با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
7
ادرار

سوال پرسنده جنسیت مونث دارد 24 ساله و متاهل از همدان
با سلام حدود یک سال و نیم پیش احاس میکردم که ادرارم به کلی تخلیه نمیشود ابتدا به دکتر زنان مراعه کردم دفعه اول پزشک معالج پس از مشورت با شوهرشان که متخصص رادیولوژی بود ام آر آی باتزریق و بدون تزریق از مغز گردن و ستون فقرات تجویز نمودند که موردی در ان یافت نشد.دفعهدوم با مراجعه به متخصص کلیه ومجاری سونوس مثانه پر وخالی دادم که حجم ادرار 435سیسی وحجم ادرار باقیمانده 150سیسی بود دکتر یک ماه یوریناسین تجویز نمودند بعداز یک ماه سونو تکرار شد قبل از تخلیه حجم مثانه 856 سیسی وبعد از تخلیه 96 سی سی بود سپس پزشک معالج تامسولوسین برای یک ماه تجویز نمودند که پس از مصرف سونو تکرار شد و حجم قبل از ادرار 240 سیسی و بعد از تخلیه 38 سیسی بود که دکتر بسیار راضی بودند اما احساس التهاب مثانه وخروج ادرار بعداز تخلیه ی اول (حدود دو دقیقه بعد)در حد 10 تا 15 قطره باعث شد پزشک خودم را عوض کنم پزشک جدید حدود یک ماه قرص ویسول وایمی پرامین 25 تویز نمودند بعداز آن دو ماه ویسول و vesi care به طور یک شب در میان وایمی پرامین 25 هر روز مصرف میکردم که بعداز دوماه هم باز التهاب مثانه و دستگاه ادراری بسیار آزار دهنده بودند واز طرفی عوارض قرص های یاد شده اعم از توهم بینی وروان پریشی قالب گردید که دیگر از مراجعه به پزشک خودداری کرده و مصرف دارو را رها کردم الان هم باز با مشکل خروج ادرا بعداز تخلیه اصلی مواجه هستم والان نزدیک به دویال است که به هیچ وجه احساس تخلیه ادرار را به صورت کامل تجربه نکرده و تقریبا همیشه احساس پری نسبی قلقلک والتهاب مثانه دارم خواش میکنم به بنده کمک کنید
مشاهده پاسخ دکتر
8
مثانه و پروستات

من از 6 ماه پيش ادرارم حالت قطع و وصل داشت بايد كلي زور ميزدم تا خالي بشه ولي بازم وقتي بلند ميشدم بازم حسه ادرار داشتم خيلي حالت بدي بود رفتم دكتر و بعد از آزمايش گفت پروستاتت يكم بزرگ شده يكمم التهاب داره كه بهم سيپروفلوكساسين و سلكوكسيب و تامسولوسين داد
تقريبا دو ماه مصرف كردم و خوب شدم
ولي الان يه ٣ روزي هست مثانم زود اعلام ادرار ميكنه يكمم زود پر ميشه
پروستاتم هم يكم حالت مور مور داره بعضي وقتها.
البته يه مدتي هست كمر درد دارم كه آمپول و قرص شل كننده استفاده ميكنم تو همين مدت هم مشكل ادرار بهم زدم ميشه ماله همين داروها باشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
مایه سفید رنگ در ادرار

سلام.بعد از آپول ششم ب س ژ در ادرار من مایه سفید رنگ غلیظ یا رقیق همراه با درد وجود دارد آیا خطرناک است؟وجود خون چطور؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
درمان تومور بد خیم مثانه

با عرض سلام و خسته نباشید. جناب آقای دکتر ، آیا شما در زمین درمان تومور بد خیم مثانه فعالیت دارید . نیاز به مشاور با حضرتعالی دارم. خواهش میکنم جواب بنده را بدهید. با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی » همه