021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

درباره دیالیز و پیوند کلیه چه میدانید؟

توسط دکترحسین کرمی ۰۱/آبا/۱۳۹۳ 15,868 بازدید
thCAMQXBE0n

هر فردی در حالت نرمال دو کلیه دارد که در پهلوها و در محل اتصال دنده به ستون فقرات قرار گرفته اند و نقش اصلی آن انجام دیالیز طبیعی و خارج کردن مواد سمی غیر قابل استفاده به صورت ادرار از بدن می باشد. علاوه بر وظیفه اصلی تصفیه خون از بدن کلیه ها در تولید گلبولهای قرمز و تنظیم الکترولیت ها از قبیل کلسیم و پتاسیم نیز نقش عمده دارند. مواد زائد خارج شده و تصفیه شده از خون به صورت ادرار از حالب ها به مثانه دفع شده و به صورت ادرار خارج می شوند.
در هر ۲۴ ساعت ۲۰۰ لیتر از خون بدن را کلیه ها تصفیه کرده و از آن حدود ۲ الی ۳ لیتر را به صورت ادرار از بدن خارج می کنند و بقیه خون را که حاوی مواد مورد نیاز بدن هستند به خون بر می گردانند. اگر به هر علتی کلیه ها کم کار و یا ناکارآمد بشوند و عمل تصفیه خون و تنظیم بدن را انجام ندهند علائم نارسائی کلیه که به علت جمع شدن مواد سمی در بدن ایجاد می شوند خود را با ضعف، بی حالی، خستگی، بی اشتهایی، بوی بدن دهان و رنگ پریده گی نشان می دهندو در این مرحله اگر دیالیز مصنوعی و یا پیوند کلیه انجام نشود چه بسا باعث مرگ زودرس می شود.

دو علت شایع از کارافتادن کلیه ها عبارتند از:

۱- دیابت کنترل نشده ۲- فشار خون بالا
و لذا توصیه می شود افرادی که مبتلا به دیابت و فشارخون هستند جهت جلوگیری از ابتلا به نارسائی کلیه بیماری شان را جدی گرفته و به درمان منظم و به موقع آن بپردازند.
سومین علت نارسایی و از کارافتادن کلیه ها بیماری های التهابی سلول های تصفیه کننده خون یا گلومرونفریت است که علت آن ناشناخته می باشد. بعضی از بیماری های ارثی از قبیل بیماری کیستیک ارثی کلیه، سنگ های کلیه بزرگ و انسدادی و مصرف داروهای مخدر از جمله هروئین نیز باعث نارسائی کلیه می شوند.
در مراحل شروع کم کاری کلیه ممکن است کاملاً بی علامت باشد و زمانی که عملکرد کلیه حدود ۹۰ درصد کاهش پیدا می کند علائم نارسائی خود را به صورت فشارخون بالا، دفع پروتئین، تکرر ادراری، بالارفتن اوره و کراتینین خون، تورم در پلک ها و دست و پا، ضعف عمومی و بی حالی، بی اشتهایی و بوی بدن دهان نشان می دهد.

بخوانید  هر انچه که باید درباره سنگ کلیه بدانیم

در صورت ابتلا به نارسائی کلیه چه کار باید کرد؟

بسیاری از بیماران علیرغم نارسایی کلیه از اسم دیالیز ترس دارند در حالیکه دیالیز برای این بیماران مثل فرشته نجات بوده و در صورت عدم دیالیز مرگ زودرس سراغآنها خواهد آمد و لذا اینجانب اکیداً توصیه می کنم که از انجام دیالیز اصلاً نهراسید و به عنوان درمان نجات دهنده هر چه سریعتر آن را با مراجعه به مرکز بیمارستانی شروع کنید.

اولین اقدام برای انجام دیالیز چیست؟

اولین اقدام شما ایجاد کردن فیستول شریانی یا وریدی در دست ها جهت انجام دیالیز است که دکترهای متخصص جراحی عروق این کار را بلافاصله انجام می دهند و شما برای دیالیز آماده می شوید.

چگونگی انجام دیالیز

دیالیز به دو روش انجام می شود:
۱- همودیالیز: که در این روش تصفیه خون را طریق فیستول دست و توسط ماشین انجام می شود و خون شما از طریق فیستول وارد دستگاه شده و مواد زائد آن توسط دستگاه جذب می شود و پس از تمیز شدن به بدن شما برگردانده می شود. این روش بهترین و مؤثرترین نوع دیالیز است.
۲- روش دیالیز صفاقی: یا استفاده از پرده های طبیعی پوشاننده احشاء شکم بیمار
همچنانکه تأکید کردم بهترین و مؤثرترین روش همان همودیالیز می باشد.

تعداد جلسات دیالیز در هفته چقدر است؟

بسته به شدت نارسائی و کم کار شدن کلیه ها تعداد دیالیز فرق می کنند و از یک جلسه در هفته و تا سه جلسه در هفته انجام می شود.

عوارض دیالیز کدامند؟

افت فشارخون، عفونت و حساسیت به مایع دیالیز از عوارض احتمالی دیالیز می باشد.

آیا تنها راه بیمار انجام دیالیز تا آخر عمر می باشد؟

خیر، خوشبختانه امروز انجام پیوند کلیه یکی از اقدامات درمانی مهم در جهت خلاص شدن از انجام دیالیز مصنوعی می باشد. در روش پیوند کلیه یکی از کلیه های فرد دهنده کلیه به فرد گیرنده که مبتلا به نارسائی کلیه است به روش جراحی پیوند زده می شود.
فرد دهنده کلیه می تواند از خویشاوندان و یا افراد غیرفامیل که تطابق نسجی با فرد گیرنده دارد و یا از فرد مبتلا به مرگ مغزی که رضایت به این عمل دارند و در نهایت ا زکلیه مرده باشد.

بخوانید  آشنایی با عوارض واریکوسل

درصد موفقیت پیوند کلیه چقدر است؟

درصد موفقیت پیوند قبل از همه بستگی به تطابق نسجی فرد دهنده و گیرنده دارد که قبل از عمل و با آزمایشات مخصوص مشخص می شود. هر چه فرد مورد نظر آشناتر و از خویشان و فامیل باشد قدرت تطابق نسجی بالاتر است و از طرفی شانس موفقیت پیوند بسیار بالا می باشد.

thCAQK6398

آیا امکان پس زدن کلیه ها پس از پیوند وجود دارد؟

بله، خوشبختانه با آزمایشات و بررسی های کامل قبل از عمل و انتخاب افراد مناسب، امروزه شانس پس زدن کلیه خیلی کاهش پیدا کرده است. در مواردی که کلیه پیوند زده شده با بدن فرد گیرنده تطابق نداشته باشد آن را به عنوان جسم خارجی تلقی کرده و باعث می شود که سلولهای بدن به کلیه پیوندی حساسیت نشان داده و به آن حمله کنند و به این حالت پس زدگی حاد یا Acute Rejection می گویند.
پس زدگی نوع دوم تدریجی است که در این صورت کلیه پیوند شده تدریجاً مبتلا به کار می گردد که به پس زدگی مزمن می گویند.
خوشبختانه با تولید داروهای مناسب امروزه این پس زدگی ها قابل مهار می باشند.

thCA9AQV7M

اگر کلیه پیوندی پس زده شد یا از کار افتاد چه کار باید کرد؟

بهترین قدم درمانی خارج کردن کلیه پیوندی از کارافتاده می باشد و فرد دوباره مدتی دیالیز می کند تا آماده پیوند دیگر شود.

چگونگی انجام پیوند کلیه

در این عمل جراحی فرد دهنده کلیه با فرد گیرنده در بیمارستان بستری می شوند و بررسی های لازم و تکمیلی که انجام شد در روز عمل همزمان در دو اطاق عمل و عمل جراحی توسط دو جراحی شروع می شود و همزمان کلیه فرد دهنده را به لگن فرد گیرنده پیوند می زنیم. کلیه پیوند زده شده در لگن و پایین از محل کلیه طبیعی قرار می گیرد.

بخوانید  توصیه هایی مهم برای داشتن کلیه های سالم در ماه مبارک رمضان

m

از کجا متوجه شویم که پیوند کلیه موفقیت آمیز بوده است؟

خروج ادرار از کلیه پیوند زده شده و نرمال شدن اوره و کراتینین نشاندهنده تصفیه خوب و نرمال کلیه پیوندی می باشد. بلافاصله جهت جلوگیری از پس زدن پیوند کلیه و عملکرد خوب آن داروهای مخصوص پس از پیوند برای بیمار گیرنده شروع می شود و فرد دهنده کلیه بعد از یک شب بستری در بیمارستان مرخص می شود.

آیا برای فردی که کلیه اش را اهداء کرده است مشکلی پیش نمی آید؟

فرد دهنده یک کلیه سالم دارد که کفاف فعالیت های بدنی ایشان را می دهد و تا زمانی که این تک کلیه خوب کار می کند بیمار هیچ مشکلی نخواهد داشت ولی ما به این بیماران توصیه می کنیم که مواظب تک کلیه خود باشند و نمک کم و مایعات زیاد مصرف کنند و منظم به دکتر کلیه مراجعه داشته باشند.

آیا داروهای جلوگیری از پس زدن کلیه عوارض خاصی نیز دارد؟

بله، کاهش سیستم ایمنی بدن، پرمویی بدن، شانس بالای ابتلا به عفونت ادرار، جمع شدن چربی در قسمت بالاتنه و شانس بالای فشار خون از عوارض این داروها هستند که اجتناب ناپذیرند.

و اما توصیه های اینجانب

۱- چکاب منظم را جهت تشخیص به موقع نارسائی کلیه فراموش نکنید.
۲- از مصرف بی رویه داروهای سرخودی و دخانیات مخصوصاً موارد مخدر اجتناب نمایید.
۳- در صورت داشتن دیابت و فشارخون آن را جدی گرفته و تحت نظر پزشک تان باشید.
۴- در صورت داشتن نارسایی کلیه جهت جلوگیری از پیشرفت آن از مصرف نمک و رژیم غذایی پرپروتئین اجتناب نمایید.
۵- در صورت نیاز به دیالیز از آن نهراسید چرا که فرشته نجات شما می باشد و در صورت عدم انجام آن زندگیتان به خطر می افتد.
۶- در صورت نیاز به مشاوره با شماره تلفن های ۲۲۶۴۲۷۴۴ و یا ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ تماس حاصل فرمائید.

اگر از این مطلب خوشتان آمده به آن امتیاز دهید

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.


1
کلیه

با سلام و خسته نباشید
مدتی است که کلیه ام درد میکند البته سایقه کلیه درد هم دارم و پارسال به دکتر مراجعه کردم و مقداری دارو گرفتند با مصرف آن بهبود پیدا کردم اما مدتی است که دوباره بصورت خیلی شدید کلیه ام درد میکندو قرص فنازومیکن مصرف کردم اما الان دو روز هست که در ادارم لخته ای خونی مشاهده میکنم و ادارام با سوزش شدید همراه است و تکرر ادرار نیز دارم.اگه میشه راهنمایی کنید. مرسی
مشاهده پاسخ دکتر
2
سنگ كليه

سلام و خسته نباشيد
آقاي دكتر من با درد ناگهاني كليه مواجه شدم كه تشخيص داده شد سنگ در حالب كليه ي چپ دارم و در كليه ي راست يك سنگ ٥ ميلي متري به تشخيص پزشك عمل tul براي سنگ حالب انجام دادم و دفع شد سنگم حال كه براي خروج سوند خواستم مراجعه كنم در سونوگرافي جديدم كليه راست بدون سنگ و كليه چپ يك سنگ ٦.٧٧ ميلي متري در ميانه كليه ديده شد
اين چجوري اتفاق افتاده؟
ايا براي سنگ ٦.٧٧ مياز به سنگ شكني دارم؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
کلیه

سلام استاد الان دوماه که یه دردی به پهلو شکمومیزنه حالت تهوع بهم دست میده رفتم هزار جور ازمایش گرفتم گفتن سالمی بعد رفتم سی تی اسکن از کلیله هام گرفتم گفتن سنگ حالب داری سمت چپم الان دردم یک جا نیست می پچیه ختی معده دردم گرفتم اقا دکتر تورو امام حسین که هم اسم شماست دارم از درد دیونه میشم درد یه دفعه میزنه به بیضه هام یدفعه زیر دندهام یه بار دور نافم یه بار زیر شکم موج میزنه این درد دوطرفم درد میکنه دکتر حصوصی گفتن 2700میلون عملت میکنم ندارم این پولو من یه گارگر ساده ام دکتر بیمارستان دولتی میگن دوماه دیگه نوبت دادن از نون خوردن افتادم تورو خدا یه کارکنید برام به کرمی . من اهل ابادانم مشاهده پاسخ دکتر
4
سنگ حالب

با سلام و عرض ادب خدمت آقاى دكتر كرمى .خانومى چهل ساله هستم ساكن قائم شهر .درد در سمت چپ شكم و پهلو داشتم به دكتر مراجعه و عكس گرفتم مشخص شد سنگى در حالب دارم به قطر 8ميل.و خيلى اذيتم ميكنه واحساس فشار ميكنم .از طريق ستى اسكن و عكس رنگى سنگ روئيت شد.پيش آقاى دكتر يزدان پناه فوق تخصص جراح كليه رفتم و ايشون گفتن بايد سنگ خارج بشه .آقاى دكتر كرمى من به شدت ترس دارم و دلم نميخواد عمل بشم و اتفاقى از طريق اينرنت و فيلمهاى عملتون با شما آشنا شدم و از شما ميخوام كمكم كنيد .و نميتونم تصميم درستى بگيرم .از طرفى هم دوست دارم نزد شما بيام و شما مشكل منو حل كنيد.و لطفا راهنمايى كامل بكنيد كه من بتونم تصميم بگيرم كه بيام تهران خدمت شما .از لحاظ هزينه عمل و بيمه و اينكه چ مدت بايد در بيمارستان بسترى باشم .هم لطفا توضيح بديد.چون من شهرستان زندگى ميكنم واسم كمى مشكله .خيلى ممنون ااز اينكه وقت باارزشتونو در اختيارم ميزاريد .سپاسگذارم .منتظر جواب شما هستم . مشاهده پاسخ دکتر
5
عفونت شديد ادرارى

سلام خسته نباشيد همسر من دچار عفونت ديد ادرارى شده بود وورم كليه دو سمت كه با بسترى شدن و تزريق آنتى بيوتيك به مدت ١٤ روز را تجويز كردن و با انجام دوباره آزمايش ادرار عفونت بر طرف شده و اسكن كليه هم نرمال بود اما هنوز درد كليه ها و تسر كشيدن و درد مستانه وتكرر ادرار دارد علتش چيست ممنونم آقاى دكتر مشاهده پاسخ دکتر
6
دفع سنگ حالب

سلام و خسته نباشید
کلیه های بنده سنگ سازه و ۱۰ سالی هست که متوجه این مسیله شدم و چندین بار سنگ شکن کردم اخرین بار سال قبل بوده و دو تا سنگ در کلیه بوده که یکی رو با سنگ شکن دفع کردن اما دومی رو با دو ماه درد مداوم و درمانهای ضد درد و گیر کردن در لوله حالب دفع کردم اما درد کلیه همچنان ادامه داره ایا احتمال عفونت در این مدت وجود داره و ایا با انتی بیوتیک و درمان گیاهی مفید هست یا نه؟ عفونت به این خاطر که ۱ ماهی سنگ در لوله حالب بوده و برگشت ادرار هم وجود داشت.....
و اینکه الان بعد دفع چه درمانهایی جهت جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ وجود داره....ممنون در پناه مولا حسین
مشاهده پاسخ دکتر
7
كراتنين و اوره بالا

باسلام ، پدر بنده داراي اوره ٨٩و كرانيتين ١/٩ ميباشد البته در ازمايش قبلي حدودا دوماه قبل از ازمايش ٤. مهرماه اوره ١٤٦ و كرانيتين ٢/٦ بود كه با رژيم بهتر شده است ازمايش pas در هر دو ازمايش ٣/١ ميباشد و سن پدرم ٧٢ ميباشد همچنين كليه سنگ ساز دارد . نياز به عمل پروستات يا بستري شدن مي باشد ؟ لطفا راهنمايي بفرماييد مشاهده پاسخ دکتر
8
تفسیر آزمایش ادرار

سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده آقا هستم و 30 سالمه در حال حاضر در حال درمان افسردگی و اضطراب با داروهای نورتریپتلین و آلپرازولام و ونلافاکسین وپروپرانولول هستم امروز جواب آزمایشم و گرفتم میشه راهنماییم کنید...ممنونم
color.....yellow
appearance...........haziy
specifice gravity..........1.029
ph...........6
protein.......posetive+4
sperm.......1-3
بقیه چیزها negative هستش
مشاهده پاسخ دکتر
9
کلیه

با سلام، اینجانب جوانی 35 ساله هستم که سال گذشته پس از انجام عمل در ناحیه کلیه دچار نارسایی حاد کلیه شدم که پس از 5جلسه دیالیز کلیه هایم شروع بکار نمود ولی بعلت سنگینترین شدید کلیه هایم کارگردان‌های در حد 40 درصدمیباشدتاکنون بیش از سه بار عمل باز و چهار بار عمل د اشته ام ان هم بصورت ادامه درمان اینجانب چگونه خواهد بودعملPCNL مشاهده پاسخ دکتر
10
سنگ کلیه

با سلام خانمی هستم 64 ساله سونو گرافی گرفتم کلیه هام سنگ داره دکتر به من کپسول پروترال داده نظر شما در این مورد چیست ممنون می شوم راهنمایی کنید. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 120 بعدی » همه