021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

در مورد کیست های کلیه چه می دانید؟

توسط دکترحسین کرمی ۰۴/دی/۱۳۹۲ 92,383 بازدید
کیست کلیه

بیماری۴۵ ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسیهای انجام شده توسط دکتر در سونوگرافی یک کیست به اندازه ۵ سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود که باعث نگرانی مریم شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع سوالها و جوابهایی که بین ایشان و دکتر کرمی مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

 کیست کلیه چیست؟

 کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک که راه خروجی ندارد کیست گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.

 علامت وجود کیست در کلیه چیست؟

کیستهای کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود.اگر اندازه کیست کلیه خیلی بزرگ باشد می تواند با اثر فشاری روی کلیه آن را از کار بیندازد.

 علت تشکیل کیست کلیه چیست؟

در کلیه ها ما دو نوع کیست داریم:

  1. کیست ساده که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و ۵۰درصد افراد بالای ۵۰ سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

  2. کیست های متعدد می باشند که این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

نوع دیگر کیست ها: کیستهای مخلوط می باشند که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد. جمع بندی اینکه در کلیه سه نوع کیست وجود دارد:

  1. کیست های ساده
  2. کیست های متعدد و ارثی
  3. کیست های دیواره دار و نامنظم
بخوانید  در مورد کیست های کلیه چه می دانید؟

 آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

 کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود.  اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

آیا درمانی برای کیست های کلیه وجود دارد؟

 کیست های ساده کوچک کلیه اغلب به صورت اتفاقی کشف می شوند و نیاز به درمان ندارند ولی وقتی اندازه آنها بزرگتر می شود  باعث درد مداوم پهلوها و یا با اثر فشاری روی کلیه ها فعالیت کلیه ها را خراب می کند و یا باعث افزایش فشار خون بشود باید درمان کرد که امروزه بهترین و قطعی ترین روش درمان آنها برداشتن کیست با عمل لاپاراسکوپی  و بدون شکاف جراحی می باشد.

در این روش با عبور دوربین و لوله های باریک به شکم و مشخص کردن کیست کلیه دیواره های آن بریده می شود و خارج می گردد.انجام این عمل به صورت سرپائی و بدون بستری شب در بیمارستان و بدون شکاف بزرگ انجام   می گردد.

در کیست های متعدد و ارثی، کیست ها در گوشت کلیه رشد کرده و باعث از بین رفتن کلیه ها  می شود و نیاز به دیالیز می شود و باید با تشخیص به موقع آنها را درمان کرد.

کیست های مشکوک به سرطان باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. که بهترین روش جراحی آنها نیز عمل لاپاراسکوپی می باشند و ممکن است در این عمل جهت حفظ سلامتی بیمار کل کلیه برداشته شود .

بخوانید  جواب سوالهای شما در باره کیست کلیه

اما توصیه های اینجانب جهت جلوگیری، تشخیص و درمان به موقع کیست های کلیه:

  1. قبل از ازدواج با انجام سونوگرافی از وجود بیماری ارثی کیست کلیه مطمئن شوید تا از انتقال آن به فرزندانتان جلوگیری شود.
  2. هر ۶ ماه یکبار سونوگرافی از کلیه ها انجام شود.
  3. کیست های ساده کلیه کوچک نیاز به درمان ندارند. آنها هیچ موقع به سرطان تبدیل   نمی شوند و هر ۶ ماه باید کنترل شوند.
  4. کیست های مشکوک به سرطان کلیه باید به موقع و سریع درمان شوند.

نگران نباشید امروزه همه کیستهای کلیه با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی و به صورت سرپائی قابل درمان می باشند. 

امتیاز شما :


دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
سنگ کلیه

با سلام و خسته نباشید
آیا سنگ مشاهده شده در فایلی پیوستی با سنگ شکنی بیرونی دفن می شود؟
پیشنهاد حضرتعالی برای دفع این سنگ چی هست؟
لطفا در تهران مرکزی رو هم جهت درمان در صورت امکان معرفی بفرمایید؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
2
ازدواج

سلام آقای دکتر ... خسته نباشید ... میخواستم بپرسم با دختری که ده ساله پیوند کلیه کرده و 33 سالشه میشه ازدواج کرد یا نه و چه مشکلاتی ممکنه وجود داشته باشه ... با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
3
جواب سونوگرافی کلیه

با سلام و احترام،
جواب سونوگرافی همسرم خیلی نگرانم کرده،ممنون میشم راهنماییم کنید ک درمانش ب چه صورت میباشد
دو کلیه به شکل و ابعاد طبیعی است و حدودی منظم دارد اکوژنیسته و نسج کورتیکو سانترال طبیعی است در قسمت قشر هر دو کلیه تصاویر کیست های متعدد مشهود بود ک با بزرگترین آنها در کلیه راست 14*14 و 13*15و 13*18 و 18*18 میلیمتر مشهود بود. در حد کورتیکو مدولر هر دو کلیه تصاویر سنگ در هر دو کلیه به طول 5 میلیمتر دیده شد.همچنین در قسمت مدولای کلیه چپ تصاویر اکوژن متعدد که وجود سنگ ریزه (شن) را مطرح می نماید،در هر دو کلیه علائم دال بر هیدرونفروز دیده نشد. حالب ها متسع نیستند.ابعاد کلیه راست 52*107میلیمتر و ابعاد کلیه چپ60*110میلیمتر میباشد.شکل و حدود و ضخامت دیواره مثانه پر طبیعی است و در آن ضایعه فضاگیر و یا سنگ دیده نشد و پس از تخلیه 46cc ادرار در مثانه مشهود بود.
مشاهده پاسخ دکتر
4
کلیه

دفع مکرر ادرار با درد کلیه ها مشاهده پاسخ دکتر
5
کیست مورتیکال و فولنس در کلیه سمت راست با انجام سونوگرافی

با سلام، من خانمی 35 ساله بعلت درد در ناحیه شکم و پهلو به پزشک مراجعه کردم تصویربرداری از نوع سونوگرافی کلیه نشان داد کیست کورتیکال به ابعاد 17*26م.م در پل تحتانی کلیه راست دیده شده و فولنس در کلیه راست دیده شده ودر سونوگرافی انجام شده سنگ کلیه مشاهده نشده، بسیار نگران هستم لطفاً راهنمایی بفرمایید با تشکر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
6
درمان سنگ به قطر43درکالیس تحتانی

امروز بادرد خفیفی در پشتم سمت راست مواجه شدم که وقتی سونوگرفتم درسونوکلیه های نرمال فقط تصویر کانون اکوژن به قطر43میلی متردرکالیس تحتانی و35درکالیس میانی کلیه راست مطرح کننده سنگ ریزه مشاهده میشود .
آیا این سنگ ها خود به خود با مایعات دفع میشودیا باداروریا با سنگ شکنی دفع خواهد شد؟
مشاهده پاسخ دکتر
7
خروج کلیه

باسلام دختری 22 ساله هستم که سنگ 22 میل در کلیه ی چپم بود که پس از دوبار سنگ شکن و 4 بار عمل لیزری و لوله حالب متوجه شدم که کارکرد کلیه م 3 درصد میباشد تا کنون به 8 پزشک مراجعه کردم که نظر برخی خروج کلیه و نظر برخی نگهداشتن کلیه است میخواستم نظرتان را در این باره بدانم مشاهده پاسخ دکتر
8
درد شدیددرناحیه شکم وپهلوها

حدودا15روز است ک درناحیه شکم وپهلوها دچاردرد شدیدی شده ام،سونوگرافی تشخیص سنگ دادن،وبا آزمایشگاه مشخص شده ک هم در ادرار و خون عفونت وجودداره،سه روز بیمارستان بستری هم شدم وکلی آنتی بیوتیک تزریق کردن اماازدیشب ک ترخیص شدم دوباره درد و تب ولرز به سراغم اومده،میخواستم ببینم راه درمانی من چیه؟؟بایدچیکارکنم ؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
کیست کورتیکال کلیه

باسلام و خداقوت بیمارخانم51 ساله،در سونوگرافی گفته شده یک کیست کورتیکال 32 میلیمتری در پل تحتانی کلیه چپ دیده میشود.( بوسنیاک1) بقیه موارد طبیعی است. ایا این کیست خطرناک است؟ نیاز به درمان دارد.( علت مراجعه هماچوری بود. گلبول قرمز6_8 و گلبول سفید در ازمایش ادرار 6-4 بوده است. با سپاس مشاهده پاسخ دکتر
10
کلیه

من یک کلیه دارم.
18سال پیش به علت سنگ شاخ گوزنی، نفرکتومی کردم .
الان هم در این کلیه ام دو سنگ دارم.
3.5 و 4.5 میلیمتر
جنس شان را نمیدانم.چون دفع نشده اند.
درد ندارم.ولی خیلی نگرانم.
پودر سیترات پتاسیم هرشب میخورم.
دفع پروتیین ندارم.ولی زیر چشمم بعد از بیدارشدن خیلی پف دارد.
چه کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 151 بعدی » همه